Lamine Diş Nedir?

Ağız Sağlığı ve diş tedavisi genel anlamda günümüzde çok fazla çeşitlilik içermektedir. Gelişen en son teknolojilerin hayata geçirilmesi diş hekimliği alanında da devrim sayılacak niteliktedir. Bugün baktığımızda neredeyse ağız diş ve çene hastalıkları sorunu tamamen ortadan kalkmış durumdadır.  Lamine diş uygulamaları gibi geliştirilen tedavi yöntemleri bütün bu hastalıklara çözüm üretecek niteliktedir.

Lamine Diş Kaplama

Lamine Diş (Veneer) Tedavisi

Son dönemlerde diş tedavilerine birçok yeni yöntem ve tedaviler eklenmiştir.  Bu yöntem,  tedavi ile birlikte estetik görünümün bir arada çalışılması yöntemidir.  Lamine diş kaplama tedavisi de bu yöntemlerden biridir.  Doğal dişe zarar vermemek meslek etiği açısından diş hekimlerinin genellikle uyguladıkları bir yöntemdir. Bugün uygulanmakta olan Lamine diş tedavisi ise çalışmayı içine alan bir yöntemdir.  Lamine Kaplama dişe zarar vermeden,  bazen hiç aşındırmadan ince bir tabaka ile kaplanması isidir.  Lamine kaplama hekimin titiz çalışması,  hastanın ağız ve diş bakımına yeterli ölçüde iyi bakması Lamine kaplama tedavisini çok uzun kullanabilme süresine yaymaktadır.  Lamine tedavi diş tedavileri içinde estetiği de öne çıkaran bir tedavidir.  Diş etlerinde morumsu görüntü lamine tedavisinde olmaz.  Dişler arasındaki boşluklar estetik bir çalışma ile kapatılır ve görüntü son derece estetik bir diş görüntüsüne dönüştürülür.

Kaç Çeşit Lamine Diş Vardır?

Lamine porselen kaplama tedavisi iki türde yapılmaktadır. Bunlar;

  • Kompozit Lamine
  • Porselen Lamine

Kompozit Lamin

Kompozit Lamine dişin görüntüsün,  rengini,  biçimini düzeltmek için kullanılan dişin üst tabakasını kaplayan Veneer tedavisidir.  Bu lamine porselen kaplama da hekim,  çok kısa sürede bu Veneer uygulamasını tek seansta yapıp bitirebilir.  Bu tedavi çok kısa süren bir tedavidir.  Kompozit lamine tedavisinde, var olan diş arasındaki boşluklar çatlaklar veya varsa kırıklar düzeltilir. Aynı zamanda diğer uygulamaya göre biraz daha maliyeti düşük bir tedavidir.

Porselen Lamine

Porselen Lamine Kaplama tedavisi ise,  renk değişikliği olan dişler yine çatlaklar ve dişlerin arasında boşluklar bulunması durumu,  kırık veya darbe almış dişler,  dişlerdeki şekil bozukluğu ve çarpıklıklar gibi görüntü bozuklukları düzeltilir.  Hekim tarafından dişin ön yüzeyine çok ince tabakalar şeklinde üretilen porselen yapraklarını yapıştırarak işlemi tamamlar.  Bu yaprak Porselen kaplamalar laboratuvar koşullarında hazırlanır ve tedavinin en son aşamasında yapıştırılarak tedavi bitirilir.

Lamine Diş Nasıl Yapılır?

İstadental merkezimizde,  uzman hekimleri ile hem estetik dişler konusunda, hem de geniş kapsamlı Diş ve Çene hastalıkları konusunda çok başarılı bir tedavi merkezidir.  Teknik açıdan donanımlı olan merkezimiz, yapılacak olan dişlerin tasarımını açısından da son geliştirilen teknikleri kullanmaktadır.  Lamine kaplama diş tedavileri içinde en kısa sürede sonuçlanan tedavilerden biridir.  Hekimin vereceği karar doğrultusunda aşındırma yapılıp yapılmayacağı tedavinin nasıl tamamlanacağına karar verilir ve tedavi tamamlanır.  Genel anlamda diş tedavilerinin tamamının yapıldığı merkezimizde uzman hekim kadrosu uygulanacak tedaviler hakkında hastaya en az maliyet en kaliteli ve uygulanabilir tedaviyi önermekteyiz.  Bütün tedaviler aynı zamanda estetik kaygılar gözetilerek yapılmaktadır.  Bu konuda gösterilen hassasiyet gerek kadromuzun,  gerekse uyguladığımız tedavinin niteliğini göstermesi açısından önemlidir.  Hastaların memnuniyeti ve tedavilerimizin uzun süre kalıcı olması bizim için önemlidir.

Lamine Diş Kaplama Fiyatları

Lamine Kaplama dişler genellikle estetik kaygıyla yapılan uygulamalar ve tedavi olması nedeniyle hekimlerin uzmanlık alanı, becerileri, bu tedavide kullanılacak malzemeler dikkate alındığında fiyatlar değişiklik göstermektedir. Lamine diş kaplama fiyatları konusunda en doğru fiyat hekimin dişlerin durumunu görmesi sonucunda tedavinin nasıl yapılıp yapılmayacağına karar vermesi ile belirlenir.  Hangi malzemeleri ne kadar kullanılacağına da hekim karar verir.  İstanbul Diş Estetik merkezimizde uyguladığımız tedaviler konusunda hekimlerimizin hassasiyeti, yapılan tedavinin estetik amaçlı olması,  kaliteli malzeme kullanılması hekimlik sorumluluğumuz dâhilindedir. İstadental merkezimizde uyguladığımız tedavilerde hastalarımızın beklentisini maksimum ölçüde karşılamayı hekimlik sorumluluğu dâhilinde değerlendirmekteyiz. Bu nedenle en doğru tedaviyi en kaliteli malzemelerle yaparak bu sektörde uzun vadeli kalmak ve mesleğimizi hastalarımızın memnuniyet ve tercihleri doğrultusunda devam ettirmekteyiz.

Estetik Diş Hekimliği Lamine Diş

Lamine Kaplama diş tedavisi diş hekimlerinin estetik alanına giren tedavilerden biridir. Lamine Kaplama genellikle estetik kaygısı ile yapılan,  kişinin beklentileri de dikkate alınarak yapılan tedavilerdir.  Lamine diş tedavisindeki beklenti,  parlak olması düzgün ve doğal görülmesidir.  Bu diş tedavi yöntemi merkezimizde titizlikle hazırlanan laboratuvar ortamında biçimlendirilen dişler,  dişlerin ön yüzeyine yapıştırılarak gerçekleştirilir.  Bu tedavi estetik beklenti ön plana alınarak yapıldığı için daha fazla hassasiyet ve titizlik gösterilir.

Lamine Diş Genellikle Hangi Durumlarda Yapılır?

Lamine diş genellikle öndeki dişler üzerinde çalışılarak yapılan bir tedavidir. Lamine kaplama tedavisi;

  • Ön dişlerin arasındaki boşlukların kapatılması durumunda
  • Kısa dişlerin boylarının uzatılması ve dişlere yeniden şekil verilmesinin gerektirdiği durumlarda
  • Dişin yüzeyinde kırık ve çatlaktan oluşan bir görüntü bozukluğu varsa
  • Diş rengini beğenmeyen,  bazı sebeplerden dolayı diş doğal rengini kaybetmişse
  • Dişlerinin görüntüsünün bozuk olması sebebiyle gülüşünü beğenmeyen hastalarda uygulanmaktadır.

Bazı dişler de bulunan çarpıklık sebebiyle, görüntü bozukluğu durumunda bu dişlerinde yüzeyi lamine porselen ile kaplanarak görüntü bozukluğu ortadan kaldırılır.

Lamine Porselen Dişlerin Yapımı Ne Kadar Sürer?

Lamine porselen dişler diğer tedavilere göre en kısa sürede tamamlanan tedavilerdir. Tedaviye başlanmasıyla bitişi arasında maksimum 2 veya 3 seans bulunur.  Ancak ağız içinde tedavi uygulanması gereken başka işlemler varsa o zaman tedavi uzayabilir.

Lamine Porselen Yapılırken Acı Hissedilir mi?

Lamina Kaplama porselen tedavisinde genellikle ağrı acı duyulmaz,  ancak acı hissedilebilecek bir durum olduğunda Hekim tarafından lokal anestezi yapılarak hastanın işlem sırasında daha rahat olması sağlanabilir.  Tedavinin ilk aşamasında geçici Lamine porselenler takılacağı için dişler bu biçimde korunacaktır. Aynı zamanda geçici takılan aparat da estetik olarak düzgün yapılmış ve düzgün yapıştırılmış aparattan oluşmaktadır.

Porselen Lamine Uygulaması Başlamadan Laminenin Nasıl Olacağını Anlamak

Hasta merkezimize geldiğinde ilk muayene de hastanın ağız ölçüsü alınarak o ölçüye göre oluşturulacak model laboratuvarda özel malzemelerle tasarlanarak bir uygulama yapılır.  Bu uygulamalar genellikle üç boyutlu modellerdir.  Laboratuvarda çalışılan bu model üzerinde hastanın beğenebileceği ve hekimle ortak karar verecekleri bir model üzerinde en doğru kararın verilmesi sağlanır.

Porselen Lamine Dişlerin Avantajları Nelerdir?

Porselen Lamine dişlerin en önemli avantajı doğal diş yapısına zarar vermeden,  doğallığını bozmadan uygulanan tedavi olmasıdır.  Kron kaplama yapımında diş kesilerek küçültülür,  ancak lamine porselenlerde bu işlem yapılmaz.  Lamine Kaplama porselenlerin diğer bir avantajı ise,  şarap,  çay,  sigara gibi boyalı ve boyayan maddelerden etkilenmezler.  Dişlerde renk değişikliği kesinlikle yaşanmaz.  Herhangi bir metal malzeme kullanılmadığı için diş etlerinde zaman içinde görülen gri ve morumsu bir renk değişikliği kesinlikle olmaz.  Ayrıca ince ve geçirgen bir madde olması sebebiyle dişlerin görünümü son derece doğal bir görünümüne sahip olur.

Porselen Lamine Tedavisinden Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Porselen lamine kaplama,  dişlerinizin üzerine yapıştırıldıktan sonra kullanılan malzemenin bir özelliği olarak doğal dişlerinizle uyum içinde olacak ve sanki doğal dişlerinizmiş gibi görünecektir.  Ancak üzerine bir porselen lamine edildiği için diğer dişlere göre daha hassas davranmak gerekmektedir. Örneğin tırnak yemek,  herhangi bir sert cismi ısırmak,  geceleri diş gıcırdatmak veya dişlerini sıkmak Lamine porselen tedavisinde dişlere zarar vermektedir.  Bu tür alışkanlıkların bırakılması lamine tedavisi için önemlidir.

Porselen Lamine Tedavisi Herkese Uygulanabilir Mi?

Lamine diş tedavisi diş hekiminin vereceği karar doğrultusunda yapılması gereken bir tedavidir.  Ancak lamine Porselen herkese uygulanmaz,  lamine tedavisi uygulanabilmesi için;

  • Çene bozukluğunun olmaması
  • Dişlerin doğru kapanışının olması
  • Diş yapısında dişlerin uç kısımdaki minelerinin yeterli ölçüde olmaması durumunda yapılabilir.

Diş gıcırdatan kişilerde Lamina porselen yapılmaz çünkü dişin kırılma ihtimali çok yüksektir.

Porselen Lamine Dişlerin Porselen kaplama Dişlere Göre Avantajları Nelerdir?

Porselen kaplama dişler ile Lamine porselen kaplama tedavisi arasında fark vardır.  Porselen kaplama tedavisinde kaplanacak dişin yaklaşık 2 milimetrelik bir kısmının kesip inceltilmesi gerekmektedir.  Ancak porselen Laminalar için böyle bir durum söz konusu değildir.  Porselen Laminalar için dişin çok hafif bir kısmı törpülenerek ve aşındırma yöntemi ile inceltilmektedir.

Porselen Lamine Diş Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Porselen Lamine dişlerde ağız içi bakımına normal ölçülerde dikkat edilmesi yeterlidir.  Ancak ağız içi yapısı bakterilerin oluşması için müsait bir yapıdadır,  bu nedenle risk taşırlar bu sebeple ağız içi hijyenini en iyi şekilde sağlamak Lamine kaplama tedavisini uzun süre kullanmanızı sağlayacaktır.  Bu nedenle her gün periyodik olarak yaptığınız ağız bakımınızı diş fırçalamak,  diş ipi Kullanmak veya ara yüz fırçası kullanmak gibi yapmanız durumunda lamine porselen kaplamalarınızı çok uzun süre kullanabilirsiniz.

Lamine Diş Tedavisinde Beklenti ve Garanti

Lamine porselen kaplama fiyatları klinikten kliniğe değişiklik ve farklılıklar göstermektedir. Bunun temel nedenlerinden biri estetik bir tedavi ve çalışma olmasıdır.  Hasta ile diş hekimi arasında bu konuda karar vermek önemlidir.  Diş fiyatları,  hekimin kullanacağım malzeme,  dişlerin yapılacağı laboratuvar,  Hekim’in deneyim ve becerisi Lamine porselen kaplama fiyatlarında değişikliğe sebep olmaktadır. Diş Hekimi tedavisini yaparken hekimin çalıştığı laboratuvar ve hekimin bu konudaki tecrübesi son derece önemlidir.  İstadental merkezimizde hastalarımıza yaptığımız tedaviler tecrübeli ve donanımlı diş hekimleri ile kullandığımız laboratuvar donanımı,  diş teknisyenlerimizin başarısı, kullandığımız teknolojik gereçler hastalarımızın beklentilerini fazlasıyla karşılayabilecek durumdadır. Kullanılan malzemeler son derece önemlidir.  Ölçü malzemeleri,  yapışkanlar,  seramik tozlar ve diğer teknolojik gereçler ile bunların kalitesi,  markası,  Lamine Porselen kaplama fiyatlarında değişikliğe sebep olan nedenlerdir.  İstadental merkezimizi arayarak Lamine Kaplama porselen hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.  Ancak kesin karar ve karşılaştırma yapmanız açısından merkezimize gelip genel bir muayene olmanızı,  diş hekimlerimizle tanışmanızı,  klinik donanım ve kullanılan malzemeleri görerek bir karar vermenizi sağlamak doğru karar vermeniz açısından önemlidir.  Muayenenizin yapıldığı aşamada yaptıracağınız diş tedavisinden ne beklediğinizi,  nasıl bir diş istediğinizi ve beklentilerinizi mutlaka konuşmak gerekmektedir.  Ancak hekimle karşılıklı görüşme sonucunda ikna olmanız tedaviye başlamanız açısından son derece önemlidir.

Lamine Diş Yaptırabileceğiniz Güvenilir Ortam

Lamine diş yaptırmayı düşünen hastalarımız,  İstadental merkezimizi arayarak görüşme ve muayene için randevu alabilirler. Klinik muayenelerin yapılmasının ardından,  konu hakkında tedavinin nasıl gelişeceği konusunda,  kullanılacak malzemeler hakkında,  karşılıklı beklentilerin neler olacağı ve gülüş estetiğinin nasıl olacağı gibi konuları ayrıntılı olarak görüşmek önemlidir. Bu görüşmeler sonucunda tedaviye başlamak hastanın beklentisi,  dişlerin rengi,  boyutu,  biçimi hekim tarafından tespit edilir.  Hastanın Gülümserken nasıl bir fotoğraf vermesi istediğini de hasta anlatarak hekim ona göre estetik bir çalışma tasarımı yapar.  Tedaviye başlamadan önce hekimle görüşmek ve ön muayene işlemi önemli bir aşamadır.  Bu aşamada hekimin önerilerini ve kendi beklentilerinizi karşılıklı konuşmak tedavinin sonuçlanması ve hastanın memnuniyeti açısından önemlidir.