Emax diş ya da Emax Porselen öncelikle estetik kaygılarla yapılan dişlerdir.  Kaplama dişler arasında Emax Porselen en iyi olanlarıdır.  E- max porselen de metal kesinlikle kullanılmaz,  ancak metal kullanılmadığı için metal kaplamalara göre biraz daha hassasiyeti olan dişlerdir.  Emax porselen diğer dişlere göre daha hassasiyeti fazla olması sebebiyle,  ön dişlerde tercih edilmektedir.  Bu sebeple görselliğin önemli olduğu durumlarda yapılmaktadır.

emax diş nedir

Emax Porselen Yapımında Hangi Yöntem Kullanılır?

Emax diş uygulama avantajlarından en önemlisi metal kullanılmıyor olmasıdır.  Bu durum metal alerjisi olan hastalar için büyük bir avantaj taşımaktadır.  Bu nedenle de Emax  kaplama yönteminin diğerlerinden bazı farklılıkları bulunmaktadır.  Emax porselen doğal dişe en uygun,  en yakın,  görsel olarak doğal diş görünümü veren dişlerdir.  Diğerlerinden daha şeffaf ve en doğal görünümdedir.  Renkleri de doğal diş rengine çok yakındır.  İçinde metal bulunan diğer dişlere bakıldığında Emax porselen dişlerin yüzeyi leke tutmaz ve kesinlikle plak oluşumunu önleyici özelliği vardır.  Emax diş,  son teknolojik teknikler uygulanarak yapılan dişlerdir.  Son derece hassasiyetle yapılır.  Dolayısıyla bu diş tekniğini konunun uzmanı olan hekimlere ve kliniklere yaptırmanız önerilir.

Emax Dişlerin Avantajları Nelerdir?

Emax diş avantajlarından en önemlisi,  öncelikle diğer dişlere göre son derece estetik bir görüntüsünün olmasıdır.  Dişlerin içinde metal bulunmadığından alerji gelişme riski kesinlikle yoktur.  Ayrıca yine,  metal kullanılmamasından dolayı diş diplerinde ve diş etinde morarma ve renk değişikliği kesinlikle görülmez.  Emaxuygulamalarında aslında en önemli avantajlardan biri,  doğal dişe hiçbir şekilde zarar vermemesidir.  Kullanılan bütün materyaller dişe, diş etine kesinlikle zarar vermezler. Ağız içi dokusuyla uyumlu malzemeler kullanılmaktadır.  Şeffaflığı açısından, ışık geçirgenliği vardır ve bu Işık geçirgenliği dişlerin doğal görünmesini sağlamaktadır.  Emax dişlerde renk skalası oldukça geniştir ve bu renkler gerçek doğal diş renklerine en yakın olan renklerdir.  Dişin üst yüzeyi pürüzsüzdür parlak ve kaygandır.  Her seferinde dişinizi yeni fırçalanmış izlenimi vermektedir.  Bu kaygan ve parlak pürüzsüz durmasının sağlık açısından avantajı ise diş eti rahatsızlıklarının oluşmasını da önlemektedir.

Emax Dişlerin Dezavantajları

Emax porselenlerin aslında sağlık açısından herhangi bir dezavantajı bulunmuyor.  Fakat dezavantaj olarak sayabileceğimiz özelliği,   Emax dişlerin yapımında hiçbir şekilde metal kullanılmadığı için dayanıklılığı diğer dişlere göre biraz daha zayıftır. Dolayısıyla bu durum çiğneme parçalama görevini tam anlamıyla üstelenemezler. Bu nedenle Emax Porselen diş hekimlerinin de tavsiyesi ile ön dişlere uygulanan bir diş yapım tekniğidir. Başında da belirttiğimiz gibi genellikle estetik kaygısı ile yapılan dişlerdir.

Emax Diş Hangi Durumlarda Yapılmaktadır?

Emax kaplama uygulaması estetik kaygılarla yapılmış dişlerdir.  Bu uygulama,  dişlerinin dış görünüşünde estetik bozukluk olanlar,  örneğin;  kırık diş,  diş diplerindeki renk değişikliği ve morarma olan dişlerde bu uygulama kullanılmaktadır. Bu görüntü bozukluğu ön dişlerde olan hastalara uygulanan bir yöntemdir.  Emax porselen tekniği ile ön dişlerde bulunan görüntü bozuklukları tamamen ortadan kaldırıldığı gibi çok şık ve estetik bir görüntü elde edilmektedir.

emax lamina diş nedir

Emax Diş Neden Yalnızca Ön Dişlere Uygulanmaktadır?

Emax Porselen,  diş kayıpları olan hastalarda çok fazla uygulanan bir yöntem değildir.  Bunun sebepleri ise ağız içinde diş eksikliği bulunan durumlarda Emax porselen tercih edilmez.  Emax diş,  daha genel bir anlatımla doğal dişin estetik olarak düzeltilmesi olarak tanımlanabilir.  Diş boşlukları Emax porselen ile doldurulmaz.  Emax diş uygulaması arka çiğnemeyi ve parçalamayı gerçekleştiren dişlerde de uygulanmaz.  Çünkü o dişlerin öğütücü dişler olması sebebiyle daha güçlü olması gerekmektedir.  Yani içinde metal bulunan diş kaplamaları,  arka dişler için çok daha uygundur.  Özelliği ve yapısı gereği ön taraftaki kesici dişler için uygun bir yöntemdir.  Zaten Emax Porselen’in yapılma amaçlarından en önemlisi görüntü düzeltme özelliği ve estetik kaygı ile yapılmış olmasıdır.

Emax Dişlerde Diş Ömrü Ne Kadardır?

Emax diş hakkında tam anlamı ile bir süre vermek zordur.  Diş ağız içi bakımı gerektiği gibi yapıldığında,  düzenli diş fırçalama,  ara yüz fırçası ile dişlerin arasını temizlemek,  diş ipi kullanılması gibi işlemleri periyodik olarak yapan hastalarda çok uzun süre kullanılan bir diş tekniğidir.  Bütün bu bakımların yanı sıra, belli zamanlarda diş hekimine dişlerin durumuna yönelik kontrollerin yapılması,  Emax diş tedavisinin çok uzun süre kullanılmasını sağlamaktadır.

Emax Yöntemi Nedir?

Emax diş yöntemi özellikle son yıllarda sağlık konusundaki teknolojik gelişmeler sağlığın bütün alanlarında kullanılan ve çok olumlu sonuçları olması sebebiyle en fazla tercih edilen yöntemler olmuştur. Ağız ve Diş Sağlığı konusunda da son teknolojik yöntemler bugün diş hekimleri tarafından kullanılmaktadır ve bu yöntemlerin çok olumlu sonuçları vardır emax diş yöntemi de bunlardan biridir. Özellikle son yıllarda ön dişlerin estetiği anlamında bu yöntem çok iyi sonuçlar vermektedir ve bu sebeple de çok kullanılmaktadır.

Yalnızca ön dişlerde ki görsel bozukluk için uzun işlemlerden ve metal kaplamalardan sonra yapılan dişler yöntemi ile tamamen geride kalmış durumdadır. Ön dişlerde oluşan kırık dişlerde morarma diş etinde morarma gibi görüntü olarak insanı rahatsız eden durumlarda emax diş yöntemi rahatlıkla kullanılan en sağlıklı yöntemlerden biridir. Emax dişlerde doğal görüntü çok çıkmaktadır. Şeffaf ve ışık geçirgenliği olan dişlerdir, renk skalası oldukça geniş olduğundan kendi gerçek dişe yakın renk bulma konusunda da hiçbir sıkıntı yaşanmamaktadır. Ayrıca emax dişlerdeki en büyük avantajlardan biri herhangi bir metal alerjisi olan hastalarda böyle bir sıkıntının yaşanmamış olmasıdır. Emax porselen yöntemi diş hekimlerinin özellikle ön dişlerde estetik kaygısı olan hastalara uyguladıkları son derece sağlıklı ve en son teknolojik yöntemlerle yapılan dişlerdir. İstadental merkezi, diş teknolojisinde yeni nesil teknolojik cihazlar kullanarak hastaların tedavi ve estetik kaygıları gideriliyor.

Zirkonyum Kaplama ve Emax Diş Arasındaki Fark Nedir?

Zirkonyum kaplama olarak bilinen diş yapım tekniği ve Emax porselen arasındaki fark,  birinde metal Zirkonyum kullanılması, diğerinde ise metal kullanılmamasıdır.  Zirkonyum metal kullanılan dişler de estetik olarak son derece başarılı dişlerdir.  Ancak Emax diş yönteminde metal yani Zirkonyum Kron kullanılmadığı için dişteki ışığın geçirgenliği fazladır, Zirkonyum Kron kullanılan dişlerde ise sağlam olması açısından özellikle arka parçalayıcı ve öğütücü dişlerde metal kullanılmaktadır. Şayet, ön dişlere implant uygulaması yapılacaksa ön dişlerde Zirkonyum kullanılmaktadır.  Bir de Zirkonyum diş uygulaması köprü yapımına olanak tanımaktadır.  Eksik dişlerin tamamlanması içinde Zirkonyum kaplama gereklidir.  Emax porselen yapımında boşlukların köprü şeklinde tamamlanması söz konusu değildir.  Emax porselen var olan dişler üzerinde çalışılarak yapılan bir yöntemdir.

Neden Zirkonyum değil de Emax Porselen Ön Dişlere Uygulanır?

Genel olarak diş yapımında kullanılan protezlerde,  dişin daha uzun ömürlü olması,  ayrıca İmplant yapımında Zirkonyum Kron kullanılması bu dişlerin daha uzun ömürlü olmasını sağlar.  Zirkonyum Kron kaplamanın ön dişlerde uygulanmama sebepleri,  dişlerin içindeki Zirkonyum metalinin gri renkte olması ve bu renk yansımasının diş etini morarmış gibi göstermesidir.  Dolayısıyla diş yapımında ön dişlerde Emax porselen uygulaması,  arka dişlerde ise Zirkonyum Kron uygulaması kullanılarak hem estetik açıdan istenilen görüntü sağlanmış oluyor,  hem de sağlık açısından arka dişlerdeki uygulama,  çok uzun süre dişlerin kullanılmasına sebep oluyor.  Yani bir ağızda hem Zirkonyum hem Emax uygulaması yapılabilir. Ön dişler Emax ile kaplanır arka dişlerde Zirkonyum Kron kullanılabilmektedir.  Bu durumda ön dişler çok fazla öğütücü ve parçalayıcı olarak kullanılmadığından bu her ikisinin farklı bölgelerde uygulandığı yöntem en sağlıklı diş yapım yöntemlerinden biridir.

Emax Diş Kaplamanın Getirdiği Estetik

Estetik kaygısı insanların genellikle önemsediği durumlardan biridir.  Karşımızdaki insanla olarak iletişim kurma konusunda kullandığımız yüz ve mimiklerimiz de ilk göze çarpan dişler,  gözler burun ve dudaklardır.  İletişim kurarken kullandığımız organlarımız,  görsel olarak estetik olduğu zaman psikolojik anlamda daha rahat insanlar oluruz.  Daha iyi diyalog kurarız,  sosyal açıdan kendimizi daha iyi hissederiz. Bu nedenle özellikle ön dişlerin görsel açıdan estetik duruşu insanların psikolojini etkileyen durumlardan biridir.  Emax diş porselen kaplama,  bu açıdan Ağız ve Diş Sağlığı biliminde Devrim sayılacak özelliklerden biridir.  Ön dişlerde kullanılması,  ışığı geçirgen özelliğinin olması,  diş renklerinin doğal dişlere yakın olması hekimler ve hastalar tarafından desteklenen yöntemlerden biridir.

Emax diş kaplama,  diş hekimleri tarafından yapılmaktadır.  Bunun için ağız yapısının ve ön dişlerdeki deformasyonun Emax porselen yapımına uygun olup olmaması konusunda hekim’in karar vermesi gereklidir.  Hekim böyle bir uygulamanın yapılmasını önerir ise tedavi başlar.  Bu uygulama daha çok,  Diş hekimliğinin Estetik diş hekimliği alanına girmektedir. Emax porselen uygulamasının en güzel yanlarından biri doğal dişlere hiçbir koşulda zarar verilmemesidir.  Ön dişlerdeki problem çürük veya

kırık gibi durumlarda Hekim bu dişler üzerinde çalışarak öncelikle dişin sağlıklı duruma gelmesini sağlar, diş Hekim tarafından sağlıklı hale getirildikten sonra Emax porselen ile bu dişlere en doğal görünümü sağlayacak kaplamaları gerçekleştirir.

emax kron diş nedir

Zirkonyum Kaplama mı Emax Porselen mi?

Öncelikle bu durumu diş sağlığı açısından değerlendirmek en doğru olanıdır.  Hastanın diş hekimine gittiğinde var olan sorununu tam anlamıyla hekime aktarması önemlidir.  Sorun hekime aktarıldığında Hekim’in önerileri mutlaka dikkate alınmalıdır.  Ancak hastanın da tam anlamıyla ne istediğini bilmesi,  bu durumda çok önemlidir.  Zirkonyum ve Emax porselen 2 farklı diş kaplama tedavisidir.  Öncelikle ağzın durumuna göre hangi teknikle tedavi edilmesinin en doğrusuna mutlaka Hekim’in karar vermesi gerekmektedir.  Dişlere hangi tekniğin uygulanması gerektiğine karar verildikten sonra,  tedavi aşaması Diş Hekimi tarafından hastaya aktarılır.   Hangi tip bir porselenin kullanılacağı,  Emax porselen kaplamaya uygunluğu, konusuna Diş Hekimi karar verilecektir.  Ancak Zirkonyum yapılmasını gerekli kılan durum varsa, yani ağız içinde diş eksikliği varsa sorunlu ve yapılması gereken dişler ağzın arka kısmında ise burada Hekim’in vereceği karar Zirkonyum kaplama olacaktır.  Böyle bir durumda yapılması gereken en doğru yöntem,  var olan sorunu hekime iletmek hekimin bu konuda yapılması gereken en doğru yöntemi hastaya sunması ve tedavinin nasıl yapılacağına karar vermesidir.

Ağız Ve Diş Sağlığı Alanındaki Gelişmeler

Günümüzde ağız ve diş sağlığı konusundaki gelişmeler özellikle sağlık alanında en fazla uygulanan ve takip edilen yöntemlerden biridir.  Ağız ve Diş Sağlığı birimi bu konuda her türlü yeni gelişmeleri uygulamaktadır. Artık ağız ve diş ile ilgili sıkıntılar kalmamıştır.  Ağız içinde dişe yönelik çözümlenemeyecek bir sorunun varlığından söz edilmiyor. Her konuda gerek estetik kaygılarla olsun,  gerekse Ağız ve çene sağlığı açısından olsun uygulanan yöntemler,  hasta sağlığı açısından en doğru ve sağlıklı olan yöntemlerdir. Var olan doğal dişlerin korunması açısından ve uzun vadede ömürlük diş yapımına kadar her şey diş hekimliği tarafından uygulanmaktadır.