Zirkonyum diş nedir ?

Zirkonyum diş nedir?


Diş estetiğinin en kaliteli ürünlerinden birisi zirkonyum dişlerdir. Sağlam olması, dokulara uyum sağlaması, doğal görüntüsüyle zirkonyum dişler diş estetiğinin vazgeçilmez bir öğesidir. Gelişen teknolojiyle birlikte artık alt yapılı porselenler terk edilmeye başlandı. Diş estetiğinde artık aranan özellikler ve beklentiler çoğaldı. Zirkonyum dişlerin alt yapısında metal yerine zirkonyum kullanılır. Zirkonyum beyaz bir alaşım içerir. Ön dişlerde zirkonyum dişler çok estetik ve sağlam durur. Zirkonyum dişler kişinin hayat kalitesini arttırır.

Zirkonyum diş kaplama


Zirkonyum doğada bulunan bir maden olup beyaz metal şeklindedir. Zirkonyum diş kaplama klasik metal köprülerden farklı bir uygulama olup alt yapısında beyaz alaşım kullanılır. Klasik metal köprülerde metal kullanılır. Estetik bir görüntü sağlayan zirkonyum dişler son teknolojik ürünler kullanılarak yapılmıştır. Dayanıklı olan zirkonyum diş kaplamaları kullananlara doğal bir görünüm kazandırır. Zirkonyum diş kaplamaları şu durumlarda kullanılır:
Diş beyazlatma yöntemleri kullanıp istenilen sonuçlar elde edilemediği zaman zirkonyum diş kaplama ile renk ve lekelenme sorunları giderilir.
Dişleri önceden kesilen bireylerde
Ayrık dişleri birleştirmek için
Kişinin ağzında metal destekli kuron kaplama varsa
Kırık dişlerin tamir edilmesinde
Rengi bozulmuş dişlerde ve eski dolguları tamir etmekte
Çapraşık, eğri dişlerin düzeltilmesinde ortodonti tedavi istemeyenler zirkonyum diş kaplaması yaptırarak sorunlarından kurtulurlar.

Zirkonyum diş kaplamasının diğer yöntemlerden farkı nedir?


Zirkonyum dişlerin yalıtıcı özelliği vardır. Bu özelliği sayesinde dişlerde sıcak ve soğuk hassasiyete neden olmaz. Zirkonyum ışığı geçirdiği için dişlere doğal bir diş görünümü kazandırır. Zirkonyum diş kaplamasında dişe tutunma hem mekanik hem de kimyasal şekilde olur. Bundan dolayı tutuculukları metal destekli porselenlere göre daha fazladır. Zirkonyumun alt yapısında metal bulunmaz. Bu yüzden diş eti sırasında koyu renk bir çizgi oluşmaz. Bu da estetik görünüm için önemlidir. Zirkonyum dişlerin porselen yüzeyleri pürüzsüzdür. Bu özelliği ile sigara ve kahve lekesi oluşumu azdır. Zirkonyum dişler ağızda tat bozukluğuna, diş eti sağlık sorunlarına ve ağız kokusuna neden olmaz. Son derece sağlıklıdır.