Zirkonyum diş kaç günde yapılır ?

Zirkonyum diş kaç günde yapılır?


Zirkonyum diş tedavisi yüksek teknolojili 3d bilgisayar sistemleri kullanılarak yapılır. Özel dentel CNC makinelerde özel hazırlanan diş kaplama ve protezler hastanın ağız yapısı ve bütünlüğü bozulmadan uygulanır. Zirkonyum çok sert, aşınmalara karşı yüksek direnç gösterir. Biyolojik uyumluluğu çok yüksek bir materyaldir. Bilgisayar ve 3 boyutlu modelleme sistemlerinin gelişmesiyle zirkonyum diş hekimliği sektöründe aktif olarak kullanılmaya başlandı. Zirkonyum uzay mekiklerinde ısı kalkanı olarak ve motor parçalarının yapımında kullanılır. Diş kaplamada porselene destek olarak alt yapısında kullanılır. Beyaz renkli ve ışığı geçirmesi özelliği sayesinde estetik olarak güzel görünen zirkonyum diş tedavisinde çok sık tercih edilir.

Zirkonyum diş ne zaman yapılır?


Zirkonyum diş kaplama aşırı çürük dişlere uygulanır. Diş eksikliğinde ve implant üstü diş yapımında kullanılır. Ayrık diş, çarpık diş, gülüş tasarımı gerektiren durumlarda zirkonyum diş tedavisi uygulanır. Zirkonyum diş yapılacak bölgede diş hekimi diş kesimi yaparak ölçü alır. Alınan ölçülerin üstü 3d scanner ile 3 boyutlu taranır. Planlanan köprü, kaplama ya da protezler bilgisayar programında modellenir. Programlanan modeller CNC makinesine aktarılır. Makine zirkonyum blok üzerinden frezeyle planlanan zirkonyum altyapıyı oyar. Hazırlanan zirkonyum altyapı modele uyarlanır. Porselen teknikleri bu alt yapının üstüne porselen işlenir. Estetik olarak güzel görünen ve çiğneme fonksiyonuna sahip dişler meydana gelir. Diş hekimi yapılan bu zirkonyum altyapılı protezi ağızda düzenleyerek yapıştırma işlemini gerçekleştirir.

Zirkonyum dişlerin avantajları nelerdir?


Zirkonyum biyolojik uyumluluğu yüksek bir materyaldir. Dişetiyle ve ağız dokularıyla uyumluluk gösterir. Beyaz renkte ve ışık geçirgen olmasından dolayı estetiktir. Oluşabilecek dişeti çekilmelerinde estetik açıdan sorun çıkarmaz. Metal destekli porselen dişler zamanla oksitlenmeye bağlı dişetlerinde morarma oluşturur. Zirkonyum dişler yüzeyinde bakteri tutunmasına izin vermez. Zirkonyum sert bir materyal olduğu için metale nazaran esnekliği olmadığından kırılgandır. Uzun köprülerin yapımında tercih edilmez. Zirkonyum dişlerin yapımı 4-5 gün sürer. Diş kesimi, ölçü planı, prova ve yapıştırma işlemleri 1 hafta sürer. Aşınmaya karşı çok dirençlidir. Renk ve parlaklığını kolay kolay yitirmez.