Kanal tedavisi nedir ? Nasıl yapılır ?

Kanal Tedavisi Nedir?


Diş sinirlerinde meydana gelen problemlerin tedavi edilmesinde kanal tedavisi uygulanır. Diş çevresindeki dokular kalan tedavisi ile sağlığına kavuşur. Kanal tedavisiyle diş sinirlerinin içini dolduran enfeksiyonların diş dokusuna zarar vermesi önlenmiş olur. Kanal tedavisi fiyatları tedavinin şekline göre, tedavinin yapılacağı dişin sayısına göre değişiklik gösterir. Belli bir fiyat tarifesi yoktur. Fiyat bilgisinin paylaşılması yasal olarak yasaklanmıştır. Bilgi almak için kanal tedavisi yapan merkezlerle iletişime geçmelisiniz.

Kanal Tedavisi Neden Yapılır?


Kanal tedavisine ihtiyaç duyulmasının temel sebebi diş çürükleridir. Diş çürüdüğünde çürüyen bölgelerde bakteriler oluşur. Bu bakterilerin bazıları dişe zarar vermezken bazı bakteriler dişe zarar verir. Zararlı bakteriler dentine ve diş minesine zarar veren asitleri ortaya çıkartır. Bakteriler diş sinirlerine kadar ilerler. Tüm bu olumsuz durumları önlemek için kanal tedavisi uygulanır.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?


Kanal tedavisine başlamadan önce dişin iç kısmında oluşan bakterilerin temizlenmesi gerekir. Sinir dokusunun çökmesiyle oluşan artık ve toksinlerin temizlenmesi gerekir. Temizlik yapılmadan tedaviye başlanırsa vücutta iltihaptan ötürü reaksiyonlar oluşur. Tedavi öncesi dişe anestezi yapılır. Böylece hasta tedavi uygulamalarında acı ve ağrı hissetmez. Hastanın dişinde dolgu varsa önce dolgular çıkartılır. Dişte çürük varsa çürük dokular temizlenmelidir. Temizlik sonrası kök kanal içindeki sinir ve damar dokuları temizlenir. Dil kökünün içini temizlemek için dezenfektanlar kullanılır.

Kanal kök tedavisinde kök ucuna ulaşmak için hastanın diş röntgeni çekilir. Hamilelik döneminde olan bayanlar için röntgen yerine apekslocater isimli cihaz kullanılır. Temizleme sonrası uzman diş hekimi kanalı genişletme çalışmasına başlar. Bu işlem rotary sistem tekniği ile yapılır. İşlem bittikten sonra tedavinin kaç sanatsa tamamlanacağına karar verilir.

Tek sanalsı kanal tedavisinde kanalın içi paperpoint yardımıyla temizlenir. Kanalın içi pat ve guta parke denilen dolgu maddesiyle doldurulur. Gerekli görülürse üstüne kron ve post kaplama yapılır. Çoklu kanal tedavisinde ara seanslarda kök kurutma yapılır. Kök kurutma sonrası enfeksiyon durumuna bakılır. Tüm problemler ortadan kalktıktan sonra tedaviye devam edilir. Böylece diş yenileme tedavisi tamamlanmış olur.