İmplant Diş Nedir ? Nasıl Yapılır ?

İmplant Diş

İmplant diş tedavisi eksik olan dişlerin tamamlanması ile yapılan ve çene kemiğine yerleştirilen vidaların üzerine monte edilen bir diş tedavi yöntemidir.  Çene kemiğine yerleştirilen vidalar Titanium adı verilen bir materyalden yapılmaktadır. Titanyum materyali,  özellikle İmplant tedavisinde ağız içi dokusuyla kısa sürede uyum sağlayan, belli bir süre sonra da vücudun bir parçasıymış durumuna gelen bir maddedir. İmplant tedavisinin uzun süreli kalıcı olmasının en önemli nedeni yerleştirilen materyallerin kalitesidir.  İstadental diş merkezimizde,  birçok diş tedavisi yapılmaktadır.  Bu tedavilerin her birinde kullanılan materyallerin tamamı çok kaliteli malzemelerden oluşmuştur.  Tedavilerimizin hepsi son teknolojik donanımlarla gerçekleştirilmiş ve statik kaygılar giderilerek yapılmış tedavilerdir.  İmplant tedavisi de böyle tedaviden biridir.

İmplant Diş Tedavisi Nasıl Uygulanır?

İstadental diş merkezimizde her türlü diş tedavisi dâhil İmplant tedavisi de sınırlı uyuşturma altında yapılan tedavilerdir. Ancak hastanın isteği doğrultusunda yarı sedasyon (uyku hali)   hali verilmek suretiyle de yapılmaktadır. Ancak sınırlı uyuşturma implanttedavisinde de yeterli gelmektedir.  Tedavi sırasında hastalar hiçbir şekilde ağrı ve acı hissetmezler.  İmplant uygulaması sonrasında İmplant üstü porselenler veya hareketli protezler ölçüleri alınarak birkaç seans sonrasında tamamlanarak kalıcı olarak dişler takılmaktadır.

implant diş nedir

İmplant Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

İmplant tedavisi Öncelikle çok uzun süre kullanılabilecek ömürlük bir tedavidir.  İstadental diş merkezimizde en iyi ve kaliteli materyaller kullanılarak İmplant tedavisini gerçekleştirmekteyiz. İmplant tedavisinin hastaya sağladığı avantajlar;

  • İmplant tedavisi uygulanan kişi öncelikle beslenme konusunda çok rahat etmektedir. Yediği besinleri daha iyi çiğneyerek sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmaktadır. 
  • Hasta çok estetik bir dış görünüşüne sahip olur
  • Hastalarımıza uyguladığımız köprü veya sabit protezlere göre Ağız içindeki çevre dokular çok daha sağlıklı bir biçime dönüştürülür
  • Hastalar dişlerinin tamamını kaybetmiş olsalar bile hareketli implant protez nelerle hiçbir tutuculuk sorunu yaşanmaz ve aynı zamanda bu hastalara sabit protez yapmaya da olanak tanır

Dişlerinin belli bir kısmını kaybeden hastalara uygulanacak olan hareketli protezlerde, kullanılan kancalar olmadığı için kesinlikle görüntü kirliliği oluşmaz ve çok daha estetik ve fonksiyonel bir sonuç oluşur.

Hangi Durumlarda İmplant Tedavisi Uygulanabilir?

İmplant diş tedavisi oldukça geniş kapsamlı bir tedavidir. Hemen her türlü koşulda hastaya İmplant tedavisi uygulanabilir. Ancak hastanın çene kemiğinin sağlam olması koşuluyla.  İmplant diş tedavisi tek diş eksikliğinden, tamamen dişsiz olan kişiye kadar olan bütün tedavi alanlarını kapsamaktadır. Tek diş eksiği olan hastalarda,  diş çekiminden sonra belli bir süre beklemek gerekir. Ardından etrafında bulunan komşu dişler ile bağlantı kurularak,  eksiklikler implant tedavi sayesinde giderilmektedir.  Diş eksikliğinin birden fazla ve daha fazla olması durumunda, hareketli protez uygulayarak yerine sabit diş yani bir köprü protezi yapılabilmektedir.  Hiç dişi olmayan, tamamen dişsiz olan hastalarda iki veya dört İmplant vidası çene kemiğine takılmak suretiyle çıtçıt denilen destekli İmplant protezi uygulanır, yani sabit porselenmiş gibi bir tedavi uygulanabilir. 

İmplant Diş Nasıl Uygulanıyor?

İmplant diş tedavisinin uygulanma sırası şöyledir;

İmplant diş tedavisi titanyumdan yapılan bir madde olduğundan İmplant vidaları cerrahi müdahale ile çene kemiğine yerleştirilir. Ardından, İmplantın çene kemiğine yerleştirilme işlemi gerçekleştirilir.  Sonra İmplant maddesinin çene kemiği ile kaynaşması beklenir. Bu kaynaşma dayanak adı verilen İmplantı proteze bağlayarak, İmplant maddesinin üzerine bir ara parça yerleştirilir. Ardından, uygulanan dayanağı tek veya birden fazla diş yapılması gerekiyorsa birbirini destekleyen köprüler takılır. Bu işlemlerin ardından dişlerin görüntüsü kendi dişleriniz gibi doğal gözükür.  Kullanışları da kendi dişiniz kadar doğal ve rahat iş görür.  Ancak implant diş tedavisi uygulaması sonrasında yapılması gereken ağız içi bakımı,  hekimin tavsiye ettiği biçimde yapılmalıdır.  Ağız içi bakımına özen gösterilmesi diş tedavisi yaptıran bütün hastalar için çok önemlidir. Mutlaka dişlerin düzenli olarak fırçalanması,  diş aralarının diş ipi ile temizlenmesi,  doktor kontrollerinin ise mutlaka düzenli olarak yapılması gerekmektedir. 

Fast & Fixed Tekniği Nedir?

İmplant diş tedavisinde ağzın arka bölgelerinde kemik eksikliği olması durumlarında,  fast & fixed denilen bir teknik uygulanır. Bu teknik için belli bir açı ile yerleştirilmiş İmplantlar kullanılır.  Bu implantların yerleştirilmesi işlemi ile ileri cerrahi müdahalelere gerek kalmadan sabit protez yapmak mümkündür.  Bu uygulama ile dişler çekildiği gün İmplantların takılması mümkündür. Hatta hiç dişi olmayan hastalarda bile bunun mümkün olduğunu söyleyebiliriz. 

İmplant Yapıldıktan Sonra Baş ve Boyun Bölgesinde MR Çektirilebilir mi?

İmplant tedavisi uygulanan hastalarda MR çekimi baş ve boyun bölgesinde yapılabilir.  Ancak İmplanta çok yakın bölgelerde İmplantlar Işık yansıması yapabilir,  bu bölgelerde de yine MR tetkiki yapılabilir ancak görüntü kalitesi biraz düşebilir. 

İmplant Tedavisinde Başarı Oranı Ne Kadardır?

İmplant tedavisi basit ve son derece uygulanabilir bir tedavidir. İmplant tedavisi uygulaması sonrasında protezlerin yapım aşamaları komplike bir biçimde yapılmaktadır. İstadental diş merkezimizde her türlü protezler,  İmplant protezleri uzman hekimlerimiz ve çene cerrahlarımız tarafından yapılmaktadır. Hastanın çene kemiğinin yapısı incelenerek,  İmplantın hangi pozisyonda ve nereye takılacağı kararlaştırılır.  Röntgen ve tetkiklerle bu durum en ince ayrıntısına kadar değerlendirilip uygulanır. Tedavinin tamamlanması sonrasında ağız içi hijyeni çok önem taşımaktadır. Ağız bakımı hasta tarafından tam olarak yapılması gerekmektedir.  Hastanın belli aralıklarla diş hekimine kontrole gitmesi,  implant diş tedavisinin uzun süre ve sağlıklı bir şekilde kullanılmasının temel koşullarından biridir. 

İmplant Tedavisinde Yaş Sınırı Var mıdır?

İmplant tedavisinin yapılabilmesi için belli bir yaş sınırı bulunmamaktadır.  Ancak bu tedavi için en erken yaş 18 ve 20’li yaşlardır.  Bu yaşlarda kemik gelişiminin tamamlanmış olması tedavinin tam anlamıyla uygulanabilirliği için son derece önemlidir.  Erişkin insanlarda ise İmplant uygulamasının yaş sınırı yoktur.  İmplant diş tedavisinin uygulanacağı hastaların bazı kriterlere uygun olması istenmektedir.  Bu kriterler,  diş eksikliği olan bölgedeki çene kemiğinin yapısının sağlam olması, hastanın ağız içi bakımının iyi olması ve diş eti problemlerinin olmaması implant tedavisinin Sağlıklı ve uzun ömürlü olması için gerekli kriterlerdir.  İmplant tedavisi,  herkese uygulanabilmektedir.  İmplant tedavisinin gerekli olduğu durumlar;

  • Kaza sonucu dişlerini kaybeden hastalar
  • Çene yapısında bozukluk olanlar
  • Herhangi bir hastalık veya çürümeye bağlı diş kaybı yaşayan hastalar

Bu hastalar için uygulanması gereken,  neredeyse tek tedavi yöntemi İmplant tedavisidir.  Çene kemiğinin İmplant maddesini yerleştirilebilecek durumda olmaması,  yani kemik erimesine bağlı olarak çene kemiğine implant yerleştirilememesi durumunda çene kemiğine kemik grefti uygulaması yapılarak İmplantlar çene kemiğine yerleştirilebilir.  İmplant diş tedavisinin tam anlamı ile uygulanabilmesi için yeterli çene kemiğinin olması gerekmektedir.  Olmadığı durumda kemik grefti yapılarak tedavi yine de uygulanabilmektedir. 

Diyabet Hastaları İmplant Yaptırabilir mi?

Diyabet hastaları İmplant tedavisi yapılabilirler.  Ancak diyabet hastası olan kişilerin diyabet ilaçlarını kullanıyor ve doktor kontrollerini yaptırıyor olmaları gerekmektedir.  Diyabet hastalarında İmplant tedavisi özellikle kullanılan yeni nesil teknolojik yöntemler sayesinde rahatlıkla yapılmaktadır. Bu hastalar İmplant tedavisi yaptırabilirler,  aynı zamanda diyabetli hastalarda görülen diş eksikliğine bağlı yaşanan çene kemiği kelimesinin implant tedavi sonrasında durduğu da görülmektedir. Bu açıdan baktığımızda İmplant tedavisi diyabet hastalar açısından olumlu sonuçlar içermektedir.  Yani kısaca Diyabet hastası olmak diş sağlığı açısından herhangi bir tedavi olması için bir engel taşımamaktadır. Ancak hastaların İlaçlarını düzenli kullanmaları ve doktor kontrolü ne düzenli gitmiş olmaları İmplant tedavisinin sağlıklı uygulanabilmesi için önemlidir.

İmplant Tedavi Ne Kadar Sürer?

İmplant tedavisi konusunda toplumda bilinen bazı yanlışlıklar vardır.  İmplant tedavisi bilindiğinin tersine oldukça kısa süren bir tedavidir. Ancak belli bir süre beklenmesinin sebebi çene kemiğine yerleştirilen vidaların,   yerlilerin iyileşmesinin beklenmesidir.  Bu iyileşme süreci kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir.  Bazı kişilerde iyileşme kısa sürede gerçekleşir.  Bazı hastalarda ise biraz daha uzun sürebilir.  Kemik yapısının uygun olması durumunda diş protezleri kısa sürede bitirilip takılabilmektedir.  Ancak acil ihtiyaç durumlarda kısa sürede,  fazla beklemeden İmplant diş tedavisi de yapılabilmektedir.  Fakat sağlıklı olan uygulama belli bir süre İmplant vidalarının takıldığı çene kemiğinin iyileşmesi sonrasında yapılan tedavi,  çok daha sağlıklı bir tedavidir. 

implant diş nasıl yapılır

İmplant Tedavisinin Ömrü Ne Kadardır?

İmplant diş tedavisinde kullanılan titanyum maddesi yapay bir materyaldir.  Ancak çok önemli özellikleri vardır. Bunlar Öncelikle paslanmayan,  metal ve ağız sıvılarından etkilenmeyen,  ağız içi mukozasını olumsuz etkilemeyen tam tersine doku ile uyumlu materyallerdir.  Ağız içi bakımı ve temizliği ne özen gösterildiği sürece düzenli doktor kontrollerinin yapıldığı sürece İmplant tedavisi ömür boyu kullanılabilecek bir tedavidir.

İmplant Yapılmış Dişler Güvenli midir?

İmplant diş tedavi uygulaması Türkiye’de yaklaşık olarak 30 yıldır yapılan bir tedavi yöntemidir. İmplant tedavisinde kullanılan titanyum malzemesi dokularla uyumlu, yani kısaca biyo uyumlu materyallerden yapılmaktadır. Protezlerin uzun ömürlü olmasını sağlayan,  Titanyum da ki bu özelliktir.  Hastalarda var olan doğal kemik yapısı İmplant ile bir araya geldiğinde daha da güçlü bir kemik yapısına dönüşür. Hatta implant uygulaması yapılan hastalarda özellikle çene kemiği bölgesindeki kemik erimesinin durduğu bilinmektedir.  Gerek tek diş implantı gerekse birden fazla diş, köprü veya hareketli protez uygulaması olsun çene kemiğinin sağlam olması durumunda bütün bu tedavileri destekleyecek biçimde yapılmış güçlü bir tedavidir.  İstadental diş merkezimizde İmplant tedavisini uygulayan hekimlerimiz,  İmplant cerrahisi ihtisası yapmış donanımlı, deneyimli ve tecrübeli hekimlerdir.  Dolayısıyla implant tedavilerinizi rahatlıkla ve güvenilir bir biçimde yapmaktayız.  Diş protezlerini en güçlü bir biçimde kavrayan ve destekleyen tedavi İmplant tedavisidir. Ayrıca İmplant tedavisinin sonucunda dişler son derece doğal estetik ve uzun süre sağlıklı kullanılabilecek dişler sağlanır. Eksik dişin Üzerine uygulanan İmplant tedavisi var olan kemik yapısını da daha fazla koruyarak güçlendirmektedir. 

Genel Anlamda İmplant Tedavisinin Gereklilikleri

İstadental diş merkezimizde uyguladığımız implant diş tedavisi bugün kullanılan diş kaplama ve protez yöntemleri içinde en sağlıklı,  en doğal ve ağız içi dokusuyla en uyumlu tedavidir.  İmplantlar güçlü olduğu sürece sabit olması, hareketli olması hiçbir şey değiştirmez her iki durumda da dişler doğal ve estetik görünür.  Ancak eksik ve diş olmayan hastalarda tedavi yapılmazsa bu durum ağız içi çene kemiğinin bozulmasına neden olacağı gibi,  yemek yiyememe,   problemlerinin arkasından sindirim sistemi problemleri oluşmaktadır. Ağız sağlığının sorun olması, sağlıksız yaşam,   rahat gülememek,  rahat konuşamamak ve genel anlamda psikolojik olarak bir özgüven eksikliğine sebep olmaktadır.  Problemli dişleri olan hastaların uzun vadeli çözümü, İmplant tedavisidir.  Artık eskiden olduğu gibi geleneksel dişler, köprüler tarihe karışmış durumdadır.  İmplantlarda böyle bir sorun hiçbir koşulda yaşanmamaktadır.  Ağız içi sağlığının problemli olması durumunda hastalıklı bir ağızın başka birçok hastalığa sebep olduğu bilinmektedir. Sağlıklı bir yaşam için implant tedavisini yaptırarak uzun ömürlü sağlıklı dişlere kavuşursunuz. 

İmplant Nasıl Yapılır?


İmplant diş tedavisi ortalama 1 hafta sürer. Eriyen dikişler kullanılarak tedavi süreci 1 güne indirilebilir. 1 günlük tedavi sürecinde geçici protezler takılamaz. Tedavinin ilk aşamasında implant yapılır. İmplantın kaynaması bölgeye uyum sağlaması için en az 3-4 ay geçmesi gerekir. Kaynama sonrası implant üstüne porselenler yerleştirilir. İmplant nasıl yaptırılır konusunda tüm merak ettiklerinizi diş merkezlerine gelerek uzman hekimlerden bilgi alabilirsiniz. Bu konuda internette yazılan bilgilere çok itibar etmeyiniz. En sağlam bilgiyi 1. Kaynaktan öğrenebilirsiniz.

İmplant dişlerin tedavisi lokal anestezi ile yapılır. Yani diş tedavisi olmadan önce uygulama yapılacak yer uyuşturulur. Böylece işlem sırasında ağrı ve sızı çekmezsiniz. İşlem sonrasında ağrı ve sızılarınız için uzman hekim size ağrı kesici ilaçlar verecektir. Lokal anestezi altında 1 implantın yapılması ortalama 15 dakika sürer.

İmplant Fiyatları


İmplant diş fiyatları, implantın markasına, modeline, imal edildiği ülkeye, tedavinin yapıldığı ülkeye göre değişiklik gösterir. İsviçre’de yapılan implant tedavi maliyeti ülkemizin 20 katıdır. Almanya’da yapılan implant tedavisi ülkemizin 5’te biridir. Pahalı bir operasyon olan implantları uzun süre sorunsuz kullanabilmek için gerekli bakımların yapılması gerekir. İmplant sonrası dişlerinizi düzenli olarak fırçalamalısınız. Sigara kullanımına son vermelisiniz. Ağız içinizi ağız suyu ile düzenli olarak temizlemelisiniz. 6 ayda 1 mutlaka ağız bakım kontrolünü yaptırmalısınız.

İmplant dişler büyüme ve gelişimini tamamlayan dişlere uygulanır. Şeker hastaları ve tansiyonu olan hastalar implant tedavisi olabilir. İmplant tedavisi yapılırken kemik sorunu yaşayanlar için kemik oluşturma tedavisi uygulanır.