Gömülü 20 lik diş nedir ?

Gömülü yirmilik diş nedir?


20lik diş çekimi gömülü ve yarı gömülü olmak üzere 2’ye ayrılır. İnsan vücudunda yer alan 32 dişin 4 tanesi 20lik dişlerdir. En arka azı dişlere 20lik diş denir. Çene yapısı küçük olan insanlarda dişin çıkmaya çalıştığı yerde hiç boşluk bulunmaz. Bu da çenede yer olmadığı için dişin çıkarken çene kemiğini yorar. Zorlanarak çıkan dişler ağrılara neden olur. Çeneye baskı yapan 20lik dişler çene ağrısına, migrene ve mide bulantısına neden olur. 20 lik dişler 17 ile 30 yaşları arasında çıkar. Herkeste çıkmayan bu dişler tamamen genetik durumla alakalıdır. Dişin iltihap kapması mide bulantısına, boğaz şişliğine ve yüksek ateşe neden olabilir. 20lik diş çekim ameliyatı çok zor bir süreç olup iyileşmesi 2 haftayı bulur. 20lik diş çekiminden sonra damakta oluşan boşluklar ortodonti ile tedavi edilir.

gömülü 20 lik diş nedir


Neden yirmilik dişler var?


Yetişkin bir insanda toplam 32 diş bulunur. 20lik dişler alt ve üst çenede diş sıra diziliminde en sonda yer alır. 20lik dişler zamanla işlevselliğini yitirebilir. Diğer dişleriniz sağlıklıysa ve diş kaybınız yoksa 20lik dişlere çok ihtiyaç duymazsınız.

Yirmilik dişleri çektirmek zor mudur?


Gömülü 20lik diş çekiminin zorluk derecesi köklerin durumuna bağlıdır. 20lik diş çekimi öncesi hastaya lokal anestezi yapılır. Lokal anestezi tedavide ağrı ve acıyı minimum düzeye indirir. Diş çekim işlemi tamamlandıktan sonra ağız içinde büyük rahatlama yaşanır.

20 lik Diş Çekimi Fiyatları


Gömülü 20lik diş çekim fiyatları internet sitelerinde verilmesi birçok diş merkezince uygun görülmez. Türk Diş Hekimleri Birliği gömülü dil çekimlerinin fiyatını % 18 KDV tutarıyla birlikte 475 lira olarak belirlemiştir. 20lik diş çekim fiyatı verilirken dişin gömülü ve yarı gömülü olması durumu dikkate alınarak verilir. Diş çekim fiyatları dişi çektirdiğiniz klinik merkezine göre değişiklik gösterir. Dişin genel sağlık durumu, uygulanacak operasyona göre diş fiyatları değişkenlik gösterir.