Diş nasıl çekilir ?

Acısız Nasıl Diş Çekilir?


Çekilmesi gereken sallanan bir dişiniz varsa acısız bir biçimde çekmek istiyorsanız yazı dizimizi dikkatlice okuyun. Dişi çekmeden önce mümkün olduğu kadar dişinizi gevşetin. Bölgeyi uyuşturursanız çekilirken yaşanacak olan ağrıyı azaltmış olursunuz. Dişi kendi başınıza çekmek yerine mutlaka diş hekiminden yardım almalısınız. Acısız diş çekimi için uzmanların tavsiye ettiği yöntemler şunlardır:

diş nasıl çekilir ?


DİŞİ SALLA:

Diş çekerken dişiniz ne kadar gevşekse canınız o kadar çok yanar. Dil ve parmakları kullanarak dişi ileri geri sallayarak gevşetin. Bu işlemi yaparken dişi çok sert itip çekmemeye özen gösterin. Aksi takdirde canınız çok yanacaktır. Gün boyu hafif bir sallama hareketi yaparak dişi gevşetip çıkmaya hazır hale getirin.


SERT GIDA TÜKETİN:

Sert besinler dişi gevşetir. Acısız diş çekmeye faydası dokunur. Özellikle elma, havuç, kereviz dişleri gevşetir. Diş çekerken dişi yutmamaya çalışın. Dişin yerinden çıktığını hissettiğiniz an ağzınızdakileri bir peçeteye tükürük dişin peçetede olup olmadığını kontrol edin. Dişi yanlışlıkla yutarsanız mutlaka uzman diş doktoruna görünün.


DİŞİ FIRÇALA VE TEMİZLE:

Diş fırçalama ve diş ipi kullanımı dişlerin gevşeyip kolay çıkmasını sağlar. Fırçalama ve temizleme işini sert yapmayın. Diş fırçalamak için 45 santim diş ipi alıp iki elin orta parmaklarına dolayın. Diş ipini başparmağı ile işaret parmağı arasında sıkıca tutun. Diş ipini gevşek dişle komşu diş arasında ileri geri hareket ettirin. Bu işlemi yaparken diş ipini gevşek dişin etrafına uyacak şekilde bükün. Dişlerin yanlarını temizlemek için ipi aşağı yukarı hareket ettirin. Kürdanlı diş ipleri ile dişi daha iyi kavrayabilirsiniz.


DİŞİ UYUŞTURUP ÇEKİN:

Buz parçası emmek diş etini uyuşturur. Buz emmek diş çekiminde yaşanacak olan acıyı dindirir. Diş çekildikten sonra çekilen yere buz presi yapmak kanamayı ve acıyı durdurur. Diş çekilmeden önce buz parçası emin. Buz tedavisini günde 4 defa 10 dakika sürecek şekilde uygulayın. Buzu sürekli emmeyin. Bazen ara vermelisiniz. Aksi takdirde buz diş dokusuna zarar verebilir.