Diş hangi durumlarda çekilir ?

Dişler enfeksiyon kaptığında, dişler artık vücut için mikrop yuvası haline geldiğinde dişlerin artık çekilmesi gerekir. 20 yaş dişleri erken yaşlarda çekmek daha doğrudur. İleriki yaşlarda çekilen 20lik dişler çene kemiklerindeki esnemenin az olmasından dolayı kişiye daha büyük sıkıntılar çıkartır. 20lik diş çekim sırasında şişlik ağrı gibi şikayetler görülür. Çekim sonrası dudakta uyuşma ve hissizlik görülür. Gençken çene kök gelişimi daha tam oluşmadığı için bu tür olumsuzluklar yaşanmaz. 20lik dişlerin çekimi 18-22 yaşlarda daha kolay gerçekleşir. 20lik dişlerin çekilmesini zorunlu kılan durumlar şunlardır:

diş enfeksiyonu


ENFEKSİYON:

Dişeti altında çıkacak olan 20lik dişlerin koruyucu bir zarı vardır. Diş çıkarken bu bölgede enfeksiyonlara neden olur. Enfeksiyon sonucu dişetlerinde kırmızı şişlik oluşur. Bu şişlikler hastada şiddetli ağrıya neden olur. Enfeksiyon durumu aynı zamanda ağızda kötü tat ve kokuya neden olur.


ŞİDDETLİ AĞRILAR:

20lik dişlerin oluşturduğu baskı diş etlerinde şiddetli ağrılara neden olur. Enfeksiyon durumları da diş ağrısına neden olur.


KİST:

20lik dişler alınmazsa dişin çevresinde kist oluşur. Kistler kemikte ve diş etlerinde hasara neden olur.


ÖN DİŞLERE ZARAR VERMESİ:

Gömülü olan 20lik dişler önlerinde bulunan 2. Büyük azı dişlerinin köklerine baskı yapıp bu bölgede çürüklere yol açar. Baskının aşırı fazla olması durumunda ön dişlerde devrilmeler meydana gelir.

diş çürüğü


ÖN DİŞLERDEKİ ÇAPRAŞIKLIK:

20lik dişler çıkmaya başlarken ön dişlerde çapraşıklığa neden olur. Bu çapraşıklığı gidermek için uzman hekimler 20lik dişlerin çekilmesini tavsiye eder.


BESİN GÖMÜLMESİ:

20 yaş dişleri, ağız içinde çok arkada olduğu için temizlenmesi zordur. Fırçayı o bölgeye sokup temizlik yapmak mide bulantısına yol açar. Temizlik probleminden dolayı dişeti hastalıkları ve çürükler artar.

BAŞKA CERRAHİ İŞLEME ENGEL OLMASI:

Çene kırıklığında eğe diş kırık hattı üstündeyse diş mutlaka çekilmelidir. Ortogantik cerrahi işlemlerde gömük dişlerin çekilmesi gerekir.

TÜMÖR OLUŞUMU:

Gömük diş etrafında tümör oluşması durumunda 20lik dişler mutlaka çekilmelidir.