Diş dolgusu nedir neden yapılır ?

Diş Dolgusu Nedir, Neden Yapılır?


Çürüyen dişlerin temizlenmesinden sonra ortaya çıkan boşluğu doldurma işine diş dolgusu denir. Çürümeye başlayan dişi kurtarmak için diş çürüğü temizlenir. Temizlenen çürük sonrası ortaya çıkan boşluğa dişe uyum sağlayacak, dişin işlevini yerine getirmesi için diş dolgusu yapılır. Dolgu için kullanan jeller dişe tutunmaz. Diş hekimleri oyuklu çalışmalar yaparak dolgunun daha sağlam durmasını sağlar.

diş dolgusu nedir neden yapılır ?

Diş Dolgusu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler


Diş dolgusu tedavisinden sonra ağız ve diş sağlığına dikkat etmelisiniz. Dişlerdeki anestezi etkisi geçmeden yemek yemeyin. Diş dolgusu anestezi altında yapılır. Anestezi etkisi geçmeden yemek yeme dil ve dudaklarınızı ısırmanıza neden olabilir. Uyuşukluk sırasındaki hafif ısırmalar çok güçlü olabilir. Uyuşukluk durumunu parmağınızla dudağınıza dokunup ölçebilirsiniz. Dolgu tedavisinde uyuşukluk genelde 3 saat içinde geçer. Bu durum bazı özel durumlarda 5-6 saat sürebilir. Dolgu yapılan dişlerinizi çok sert cisimlerde kullanmayın. Dolgu sonrası en az 2 saat yemek yemeyin. 24 saat boyunca sert gıdalar tüketmeyin.

Diş dolgusu dişin canlı dokusuna yakın yapılmışsa 3 hafta boyunca sıcak ve soğuk hassasiyeti oluşur. Hassasiyet azalmıyorsa mutlaka uzman hekime görünmelisiniz. Diş dolgusundan sonra ilk 12 saat diş etinde ağrılar oluşur. Bu ağrılardan kurtulmak için doktorun önerdiği ağrı kesicileri kullanmalısınız. Doktor dolguyu bitirdikten sonra ağız ve diş uyumunu kontrol eder. Hastanın dolguya rahat adapte olması için dolgu cilalanır. Cila yapılsa bile dolguya alışmak 1-2 hafta sürebilir. 2 hafta geçmesine rağmen dolgu hastanın diline takılıyorsa mutlaka uzman hekime başvurmak gerekir.

Diş Dolgusu Yapılırken Acır mı?


Çürümeye başlayan diş boşluğunu onarmak için diş dolgusu yapılır. Diş doktoru dişinize uygun olan, ihtiyacınıza cevap verecek olan diş dolgusunu önerir. Diş dolgusu anestezi altında yapılır. Tedavi öncesi hastaya narkoz verilir. Diş bölgesi uyuşturulur. Böylece tedavi ağrısız ve acısız bir şekilde gerçekleşir. Tedaviden sonra ağrı ve sızıların oluşması normaldir. Tedaviden sonra oluşacak ağrıları dindirmek için uzman hekime danışarak ağrı kesici ilaçlar kullanabilirsiniz.