Diş dolgusu nasıl yapılır ?

Dolgu Nedir?


Dolgu, çürük nedeniyle zarar gören dişe normal bir fonksiyon ve görünüm kazandırmak için yapılan operasyondur. Diş dolgusu yapılırken önce çürümüş diş dokusu uzaklaştırılır. Çürükten etkilenen bölge temizlenir ve boşluklar dolgu malzemesi ile doldurulur. Bakterilerin sızabileceği boşluklar dolgu malzemesi ile kapatılıp çürüğün ilerlemesi engellenir. Diş dolgusunda altın, porselen, kompozit reçine kullanılır.

diş dolgusu nasıl yapılır ?

En İyi Dolgu Türü Hangisidir?


Her dolgu tipi, herkes için uygun olmayabilir. Dolgunun tipi, çürüğün büyüklüğü, maddelere olan alerjik durum, maliyet diş dolgusu yapımını belirleyen unsurlardır.


ALTIN DOLGULAR:

Altın dolgular sipariş üzerine yapılır. Dolgu üzerine altın kaplama malzemeler yapıştırılarak uygulanır. Altın dolgular diş eti hastalıklarını tonere eder. Altın kaplama dolguları en az 20 yıl kullanabilirsiniz. Kullanımda uzun sürelik ve dayanıklılık esas alınacaksa altın dolguları tercih etmelisiniz. Pahalı bir seçim olan altın dolgular birkaç seansta dişlere yerleştirilir.


GÜMÜŞ DOLGULAR:

Gümüş dolgular aşınmaya karşı çok dirençlidir. Altın dolgulara göre hesaplıdır. Koyu renginden dolayı hemen fark edilir. Ön dişler için uygun değildir. Görünmeyen arada kalan arka dişler için uygundur.


KOMPOZİT DOLGULAR:

Kompozit reçineler dişinizle aynı renktedir. Bu yüzden dişlere doğal görünüm kazandırır. Malzemeler karıştırılıp doğrudan boşluğun içine yerleştirilir. Burada malzemenin sertleşmesi için beklenir. Kompozitler zamanla kırılıp aşınabilir. Büyük dolgular için ideal bir malzeme değildir. Çay, kahve ve sigaradan çok çabuk etkilenip lekelenir. Kompozit dolguları 3 ile 10 yıl arasında kullanabilirsiniz.
Kırık ve çürükler dişin büyük bir bölümüne hasar vermişse kuron ve kaplama önlenir. Sinire ulaşan çürükler 2 şekilde tedavi edilir. Kanal tedavisi yapılır ya da pulpa kaplama ile sinir canlı tutulur.

Dolgu Nasıl Yapılır?


Dolgu yapmaya karar verdiğinizde ilk önce çürükler dokudan uzaklaştırılır. Etkilenen alanlar temizlenir. Temizlenen boşluk belirlediğiniz dolgu maddeleri ile doldurulur. Dolguya ihtiyacınız olup olmadığını diş hekimleri belirler. Diş yüzeyini incelemek için diş hekimleri ayna kullanır. Anormal görünen dişler için özel cihazlar kullanılır. Uygun görüldüğü taktirde hekim diş röntgeninizi çeker. Diş hekiminin seçtiği tedavi çürüğün açtığı hasara göre değişir.