Diş çekimi sonrası nelere dikkat edilir

Diş çekimi öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gerekenler


Diş çekimi her zaman bizlere korkutucu gelmiştir. Diş çekilmesi korkusu yüzünden diş tedavisini çoğu zaman aksatırız. Aksatılan diş tedavisi yüzünden basit diş çürüklerinde bile diş kaybı yaşarız. Diş çekimi koruyucu tedavi yöntemlerine cevap vermeyen çürüklerde ve iltihap kapmalarda kullanılır. Dolgu ve kanal tedavisine cevap vermeyen kurtarılamayan dişler çekilir. Diş çekimi öncesi sonrası dikkat etmemiz gereken hususlar vardır. Uzman diş hekimleri ile görüşerek sizler için diş çekim öncesi dikkat etmeniz gereken hususları belirledik.


DİŞ ÇEKİM ÖNCESİ YAPILMASI GEREKENLER:

Kalp, şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi rahatsızlığınız varsa bu özel durumlarınızı mutlaka uzman hekimle paylaşın. İlaç kullanıyorsanız diş hekiminize bu durumu bildirin. Hamile olanlar ve hamile kalmayı düşünenlerde diş çekim öncesi bu durumu diş hekimine söylemelidir. Diş çekim öncesi dişlerinizi fırçalayın. Mikrop öldürücü antiseptik gargara ile dişlerinizi çalkalayın. Çalkalama ve gargara işleri diş çekim sonrası oluşabilecek iltihaplanmayı önler.

diş çekimi öncesi yapılması gerekenler


DİŞ ÇEKİMİ SONRASI YAPILMASI GEREKENLER:

Diş çekiminden sonra ağzınızı en az yarım saat süreyle çalkalamayın. Ağzı çalkalamak çekimden sonra iyileşmeyi sağlayacak kan pıtısı oluşumunu engeller. Yaranın geç iyileşmesine neden olur. Diş çekim yerine yerleştirilen tamponu 15-20 dakika boyunca sıkıca ısırın. Tükürüğün ağızda birikmesi kanın pıtısı oluşmasını engeller ve kanamanın devam etmesine neden olur. Kanamanız çok olduğu zamanlarda paniğe kapılmayın. Bu konuda uzman hekiminize danışın. Dişler çene kemiğine bağlıdır. Çekim sonrası kemik ortaya çıkabilir. Çekim sonrası dişten parça kaldığını düşünüp paniğe kapılmayın. Bu bölgeye dilinizi değirmeyin. Birkaç gün içinde açık kemiğin üzeri diş etinizle örtülür. Çekim bölgesini tahriş edecek sıcak ve acılı yiyeceklerden kaçının. Çekimden sonra 24 saat içinde sigara ve alkol tüketmeyin. Çekimden sonra araba kullanmanız tavsiye edilmez. Çekim sonrası başınızın altına yüksek bir yastık koyup dinlenin. Sıcak suyla banyo yapmaktan kaçının. Ağzınızdaki uyuşukluk geçinceye kadar yeme içmeye ara verin. Uyuşukluk olan bölgeyi ısırıp yaralanabilirsiniz. Diş çekiminden 24 saat sonra ağız bakım uygulamalarına devam edin.

diş çekimi sonrası yapılması gerekenler