Çene cerrahisi nedir ?

Çene cerrahisi nedir?


Çene cerrahisi, ağız boşluğu içinde yer alan yumuşak ve sert dokuyu ilgilendiren bölümlerin ameliyat ortamında tedavi edilmesidir.

20 yaş dişi nedir?


20li yaş dişleri, diş sırasının en arkasında yer alan üçüncü büyük azı dişleridir. 17 yaşından itibaren çıkmaya başlayan bu dişler çoğu zaman çenedeki yer darlığı, sürme pozisyonundaki sapma ve bölgedeki kemik yoğunluğu sebepleriyle kısmen çıkmakta ve çene kemiğinin içinde gömülü durumda kalmaktadır.

çene cerrahisi nedir ?

Her 20 yaş dişi çekilmeli midir?


Her 20li yaş dişi çekilmez. Ağza hükmeden 20lik dişler rahat temizlenebilir durumdaysa üzerinde derin çukur oluşumu yoksa çekilmemelidir. Üzerinde tedavi edilmeyecek boyutta çürüğü olan, yanağa doğru uzanıp kişinin istemsiz olarak yanağını ve dilini ısırmasına yol açan 20lik dişler mutlaka çekilmelidir.

Her gömülü 20 yaş dişi çekilmeli midir?


Her gömülü 20lik dişler çekilmesi doğru değildir. 20lik dişer rahat temizlenemediği için kolay çürür. Ağızda kötü kokulara neden olur. Kemik içinde kalan 20lik dişler yanındaki azı dişlerine yaslanıp azı dişlere zarar verebilir. Kimi zamanda etrafında kist oluşturur. Enfekte olan ve ağrıya neden olan 20lik dişler hemen çekilmelidir.

Her 20 yaş dişi, ön dişlerde çapraşıklığa sebep olur mu?


20lik dişi olmayan kişilerde de çarpışışlık görülür. Çünkü tüm dişlerin öne doğru hareket etme eğilimi vardır. Kesici dişler arasındaki temas bozukluğu dişlerde çarpışıklığa neden olur. Bunu düzeltmek için 20lik dişler çekilebilir.

Diş çekimi sonrasında yapılması gereken işlemler nelerdir?


Diş çekimi yapılan bölgenin üzerine kanamayı durdurmak için tampon yerleştirilir. Yarım saat süreyle tamponun ısırılması gerekir. 24 saat boyunca çok sıcak ve soğuk besinler tüketmemek gerekir. Alkol ve sigara kullanımına bir süre ara vermek gerekir. Asitli içecek tüketmemelisiniz. Çekimden sonra uyurken yastık altına yüksek bir yastık koymalısınız. Ağrı kesici ilaç olarak kanı incelten aspirini kesinlikle kullanmayın. Doktorun önerdiği ilaçları kullanmalı, bilinmedik yöntemlerden uzak durmalısınız. Zor bir çekim yapıldıysa çekim yapılan bölgeye belli zaman aralıklarında buz tedavisi uygulanmalıdır. Buzu doğrudan cilde temas ettirmemeye özen gösterin.