20’lik diş çekimi nasıl yapılır ?

20lik Diş Çekimleri


20 yaş dişleri birçok insan için problem kaynağı oluşturur. Çene yapısı kimi insanlarda daha küçüktür. Çene kemiğinin dar olması dişlerde çarpışıklığa neden olur. 20lik dişler ağzımızın iki büyük azı dişlerinin hemen arka bölümünde yer alır. 20lik dişler 2 alt ve 2 üst olmak üzere 4 tanedir. 20lik dişler bazı insanlarda hiç olmayabilir. 20lik yaşlar 17 yaşında çıkmaya başlar 30 yaşında gelişimini tamamlar.

20'lik diş çekimi nasıl yapılır ?

20lik Diş Çevresinde Oluşabilecek Anatomik Durumlar


20lik dişlerin üst kısmında maksiler sinüs boşluğu bulunur. Sinüs boşlukları yüz kemikleri arasında yer alan hava boşluklarıdır. Sinüsler soluduğumuz havayı temizler. Sesin rezonanslarını ayarlar. Kafatasının ağırlığını azaltır. 20lik dişler çekilirken hatalı kuvvet uygulaması kırılan diş parçalarının sinüs boşluğuna kaçmasına neden olur. Alt çenedeki 20lik dişleri çekerken daha hassas olmak gerekir. Bu bölge alt çeneyi sağ ve sol diye iki bölüme ayırır. Bu bölümden geçen sinirler zarar gördüğü zaman dudakta geçici uyuşmalara neden olur. Alt çenedeki 20lik dişler çekilirken diş etine yapılan kesi bu bölgede yer alan lingual sinire zarar verebilir. Bu zarar görme dil bölgesinin uyuşmasına neden olur.

Gömülü 20lik Dişleri Neden Çektirmeliyiz?


Yarı gömülü 20lik diş çevresinde yumuşak doku iltihabı çok sık görülen bir durumdur. Dişetinde oluşan enfeksiyonlar antibiyotik kullanımı ile gecikir. 20lik dişler ameliyat edilmediği sürece bu durum sürekli tekrar edecektir. Gömülü 20lik dişler bezen diş çevresinde kist ve tümör oluşmasına neden olabilir.

Gömülü 20lik diş ameliyatı nasıl yapılır?


Gömülü diş ameliyatı öncesi panoramik röntgen filmi çekilir. Filmde dişlerin gömülü pozisyonu, diş çevresinde oluşabilecek tehlikeli durumlar tespit edilir. Uzman hekim gerekli gördüğü durumda 3 boyutlu diş tomografisi çekilir. Gömülü dişlerin yanından geçen sinirlerle dişin ilişkisi tespit edilir. 20lik dişlerle sinüslerin sınırları belirlenir. 20lik diş ameliyatında anesteziyle birlikte küçük kesi yapılır. Dişeti flebi kaldırılıp diş etine ulaşılır.