20 lik diş ameliyatı nasıl yapılır ?

20 lik diş ameliyatları nasıl yapılır?


20lik diş kökü yatay pozisyonda gömülü ise kökleri ayrık pozisyonda kemik içinde gömülüyse diş parçalara ayrılarak çekilir. 20lik dişleriniz gömülüyse üzerinde diş eti varsa kemiğe ulaşmak için diş etinde kesim yapılır. Diş çekimi için rahat bir ortam hazırlanır. Diş parçalara ayrılarak bölgeden çıkartılır.

Gömülü olan 20 lik dişle hangi durumda çekilir?


Gömülü olan 20lik dişler genelde yumuşak dokunun iltihap kapmasıyla oluşur. Bu iltihaplar hastada ağrı ve sızıya neden olur. Dişlerde iltihaba neden olacak bölgede kist oluşmasına neden olur. Bu yüzden bu dişlerin bir an önce alınması gerekir. İltihap kapan 20lik dişler doktorun vereceği antibiyotik ilaçlarla tedavi edilir. İltihaplı dişler çekilmediği sürece enfeksiyon oluşumu kendini tekrar edecektir. Çene kemiği üzerinde yeterli alan bulamayan 20lik dişler gömülü bir şekilde kalır. Bu durum dişlere basınç uygulayıp dişlerde ağrıların oluşmasına neden olur. Gömülü dişler çene kemiğinin üzerinde yeterli bir alana sahip değilse dişleri sıkıştırıp dişlerin çarpık olmasına neden olur. Yatay ve çapraz dişlerin yanındaki azı dişi çürütür. 20lik dişlerin üzerinde oluşan bakteri plakları diş eti problemlerinin oluşmasını tetikler.

Gömülü 20 lik diş ameliyatı sonrasında neler yaşanır?


20lik diş ameliyatından sonra hasta bir süre muayenede bir süre gözlem altına alınır. Bu süre içinde herhangi bir olumsuz durum yaşanmadığı takdirde hasta evine gönderilir. 20lik ameliyat sonrasında iltihap oluşmaması için doktor hastaya reçete verir. İlaçlarınızı düzenli olarak kullandığınız taktirde ağrı ve sızılarınız kısa sürede dinecek şişlikleriniz inecektir. Ağızda oluşan yaralar birkaç gün içinde hızla iyileşir. Ağız bölgesine vücut fazla kan pompalar. Diş sonrası kanamanın fazla olmasının sebebi de budur. Gömülü 20lik diş çekimi sonrası boşluk olan bölgede pıtılaşma oluşur. Birkaç gün içinde bu bölgede oluşan yaralar iyileşir. Kemik oluşumu ile birlikte 2-3 ay içinde iyileşme tamamlanır. Gömülü 20lik diş ameliyatından sonra hastanın bol sıvı tüketmesi gerekir. Bölgede şişlik oluşumunu engellemek için buzlu su ile kompres uygulaması yapılmalıdır.